PORSELEN KAPLAMA

PORSELEN KAPLAMA

Porselen kron diş için kalıcı bir kaplamadır. Kaplamada kullanılan malzemelere göre değişmekte olup, günümüzde en yaygın kullanılanlar “metal – porselen” ve “tam seramik” olanlardır. Prosedür, Zirkonya kaplamalarına benzer.

Metal destekli mi yoksa tam seramik porselen mi?

Metal destekli porselen en popüler olanıdır; Altındaki metal üstten porselen ile kaplandığı için güçlü ve estetiktir, ancak metali kaplamak için kullanılan opak bir boya bu porselenin daha doygun görünmesini sağlar, bu da porselenin doğal ışık geçirgenliğini olumsuz etkiler. Ayrıca maliyeti uygun ve yapımı standart hale getirilmiştir. En büyük dezavantajı bazen alttaki metalin görünür olması ve diş etlerinin de koyu (siyah) bir renk almasıdır.

Tam porselen veya seramik kaplama da güzel görünür, ancak metal destekli porselen kadar dayanıklı olmayabilir (özellikle çok uzun protezlerde). Yine de birçok insan bunun en iyi seçenek olduğunu düşünür – özellikle ön dişler için. Bunların malzeme olarak kendi aralarında alternatifleri vardır.

Zirkonya ve Porselen Kaplama arasındaki farklar nelerdir?

Zirkonya kronları kesinlikle daha dayanıklıdır.

Zirkonyanın genellikle ömrü daha uzundur.

Zirkonya çok daha güçlü ve dayanıklı bir malzemedir.

Porselen kaplamalar güvenli mi?

Porselen kron oluşturmak için kullanılan süreç ve malzemeler hem güvenli hem de FDA onaylıdır. Tabii ki, her diş bakımında olduğu gibi her zaman riskler ve bazen komplikasyonlar vardır, ancak porselen kaplama tedavileri standart prosedürlerdir. Diş hekimlerimiz yılların tecrübesi ile sizlere kaliteli hizmet vermektedir.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?

Porselen kronların 5 ile 20 yıl arasında dayanması amaçlanmıştır. Tabii diş fırçalamak, diş ipi kullanmak, şekerli yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden uzak durmak gibi basit bir diş bakımı ile; 20 yıla kadar sürebilirler.

Porselen kaplama yaptırmak acı verir mi?

Lokal anestezi altında olacaksınız ve tüm süreci hissetmeyeceksiniz. Ancak işlemden sonra diş etlerinizde bir miktar hassasiyet veya rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bir süre yumuşak yiyecekler tüketirseniz ciddi bir ağrı hissetmemelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.