DİŞ HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

DİŞ HASTALIKLARI VE TEDAVİSİ

Periodontal tedavi nedir? 

Diş eti hastalığına neden olan bakterileri daha iyi yönetmek için diş ve diş etlerinizin temizliğinde uzmanlaşan periodontal bakımdır. Ağzınızda yaşayan mikroplar (bakteriler) diş eti hastalığına neden olur. Dişlere yapışan bakteriler diş etlerini tahriş eder ve kanamalarına neden olur. Dişlerinizi destekleyen diş eti ve kemik, sonunda diş eti hastalığından zarar görür. Bazı kişiler diş eti hastalığına diğerlerinden daha duyarlı olabilir. Bunun diyabet veya sigara gibi belirli nedenleri olabilir, ve bu tip kişilerin diş eti hastalığına sahip olma olasılığı diğerlerinden daha yüksektir.

Semptomlar 

Periodontitisin belirti ve semptomları şunları içerir:

– iltihaplı veya şişmiş diş etleri ve diş etlerinde tekrarlayan şişlik 

-parlak kırmızı, bazen mor diş etleri, diş etlerine dokunulduğunda ağrı, dişleri daha uzun gösteren diş etleri 

-dişler arasında görünen ek boşluklar dişler ve diş etleri arasındaki sivri uç 

-diş fırçalarken veya diş ipi kullanırken kanama, ağızda metalik bir tat

-halitoz veya ağız kokusu.

TEDAVİ

Tedaviyi bir periodontist, bir diş hekimi veya bir diş sağlığı uzmanı yürütebilir. Periodontitis tedavisinin amacı, altta yatan kemiğe verilen zararı en aza indirmek için dişlerin etrafındaki cepleri iyice temizlemektir. Ayrıca günlük iyi bir ağız bakımını uyguladığınızda, diş sağlığını bozabilecek sağlık sorunlarını kontrol ettiğinizde ve tütün kullanımından kaçındığınızda, etkili tedavi için en büyük potansiyele sahip olursunuz.

Periodontal hastalıklar, diş etlerini ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihaplı hastalıklardır. Yetişkinlerde diş kayıplarının % 70’inden periodontal hastalıklar sorumludur. Bu hastalıklar erken teşhis edildiğinde kolaylıkla ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; 

doğal dişlerin korunması, 

daha rahat çiğneme ve 

daha iyi sindirim gibi diğer faydaları da sağlar.

Diş eti hastalığının erken evresinde tedavi, dişlerdeki plak ve diş taşının çıkarılmasını ve pürüzsüz bir kök yüzeyini içerir. Bu işlem diş etlerinde iltihaplanmaya neden olan bakteri ve tahriş edici maddeleri ortadan kaldırır. Genellikle bu tedavi diş etinin dişe yeniden uyum sağlaması için yeterlidir.

Diş eti hastalığının erken evresindeki vakaların çoğunda, başarılı bir tedavi için günlük plak çıkarıldıktan sonra etkili diş bakımı, plak giderme ve pürüzsüz bir kök yüzeyi yeterlidir. Daha ileri vakalar cerrahi tedavi gerektirebilir. Bu tedavinin amacı, dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diş taşlarını temizlemek, küçülerek cebin yok edilmesini ve pürüzsüz bir kök yüzeyi sağlamak ve daha kolay bir diş eti formu oluşturmaktır.

Neden periodontal tedavi görmelisiniz?

Diş etleriniz periodontal ameliyattan sonra daha stabil hale gelecek ve bu da dişlerinize daha uzun süre sahip olmanıza yardımcı olacaktır. İyileşmeler, temizliğinizin ne kadar etkili olduğuna ve hastalığınızın ne kadar ciddi başladığına bağlı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.